Ali Tezel emekliye yapılacak zam oranını açıkladı. Emekliye yine hüsran geceleri düştü

Geçtiğimiz ocak ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan “SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı Ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz” ifadelerine yer vermişti.

Bu açıklamanın ardından en düşük emekli maaşı ise 10 bin lira olarak belirlendi.

Bursa’da miting yapan Erdoğan, yerel seçim öncesi zam bekleyen emekliye “Temmuzda yılın ilk 6 ayındaki enflasyona göre emekli maaşlarını masaya yatıracağız. Memurlara ek gösterge uygulamasını genişleterek düzenlemenin hazırlıkları tamamlandı. Küçük esnafların prim gün sayısı için de çalışıyoruz” ifadeleri ile seslendi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, gelecek yıl emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili önemli bir tahminde bulundu. Kasım ayı enflasyonunun yüzde 3,68 olduğunu belirten Tezel, yılın son ayında bu oranın yüzde 3 civarında olacağını ifade etti.

Bu durumda, yıl sonunda emeklilere yaklaşık yüzde 40 zam yapılacağını öngörüyor. Yani Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yaklaşık yüzde 40 civarında bir artış olacak anlamına geliyor.

Ayrıca, memur ve memur emeklileri için de zamlar öngörülüyor. Memurlarda yine yüzde 40 civarında enflasyon farkı olacak, ancak önümüzdeki dönem için verilecek olan bir toplu hizmet sözleşmesi farkı da yüzde 9 civarında. Bu nedenle SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 40 civarında, memur emeklilerine ise yüzde 50 civarında bir artış bekleniyor.

Bu bilgiler ışığında, en düşük emekli maaşının yüzde 32 oranında artacağını ve 10.000 TL olan maaşın 3.200 TL artarak 13.200 TL’ye yükseleceğini söyleyebiliriz

Emeklilerin yarı aç yarı tok yaşadığını söyleyen bir emekli “Yüzde 32 değil, 40 değil, 50 zam yapılsa ne olur. 10 bin TL’lik maaşım yüzde zamlansa 15 bin TL olur. Bu parayla aile nasıl geçindirilir. Bana devlet ‘Ölmezsen yaşarsan 15 bin TL’yi alırsın’ diyor. Bu parala onlar yaşasın da ben göreyim” dedi.

Bayramda cebimde torunlarıma harçlık verecek, kapıya gelecek komşu çocuklarına şeker alacak parası bile olmadığını belirten başka bir emekli ise “İnanın bayram gelsin hiç istemiyorum. Bırakın horçlık vermeyi harçlık alacak durumdayım. Dede diyen torunumun yüzüne utancımdan bakamayacağım. Bir şey isterse diye alkım başımdan çıkacak durumda” diye konuştu.

Yapılan anketlerde emeklilerin yüzde 70’inin AKP’ye oy verdiğini söyleyen başka bir emekli ise “Çevremde samimi olduğum 8 emekli arkadaşım var. En yüksek maaşı alan 18 bin TL ile Mahsun bey. O bile isyan ediyor. Bu sene benden yine AKP’ye oy çıkmaz. Ben artık cebime bakıyorum. Orda da para yok. Milli gelir arttı diye övünüyoruz. Ama o gelir beni pas geçiyor” dedi.

Seyyanen zam yerine yine nasihat aldıklarını belirten bir başka emekli ise “Ulaşımda yüzde 10 indirim yapılmış. Biri çıkıp de emekliler belediye otobüsüne binemiyor. Uçağa nasıl binsinler demiyor. Evimden havalimanına gitmek kaç para tutuyor hiç hesapladılar mı. Ben o parayla evimin ekmek ihtiyacını karşılarım. Uçağı ben ancak hava görüyorum. İçine bineceğimi hayal bile edemiyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x