Borsada yükselişi engelleyen 5 neden! Seçim sonrası piyasada yön ne olacak?

Milliyet.com.tr/ Şubat ayının sonlarına doğru 9450 puan ile tarihi zirveyi gören ve ardından geri çekilen BIST 100 endeksi seçim öncesi kararsız seyrini sürdürüyor. Endeks 9000 puan seviyesi civarında yön bulmaya çalışıyor. Geçen yılın en iyi performans gösteren yatırım aracı BIST 100 için bu yıl hedefler neler? Şu anda borsadaki yükselişi engelleyen unsurlar neler? Konuyla ilgili merak edilenleri BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş, milliyet.com.tr’ye anlattı. Maviş konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde belirsizlik sürüyor. Özellikle yerli yatırımcı ve yabancı yatırımcının piyasa üzerindeki ağırlığı belirsizliğini koruyor. Şu da bir gerçek; yabancılar 5 haftalık satış sonrasında bu yılın en büyük hisse alımını gerçekleştirdi. Cuma ve pazartesi günü Kutsal Cuma tatili nedeniyle yurt dışı piyasalar tatilde olacak. O yüzden yerli yatırımcının ağırlığını biraz daha göreceğiz.

BORSADA YÜKSELİŞİ ENGELLEYEN 5 NEDEN

Endeksin 9000 puanın üzerinde durma çabası devam ederken şubat ayında görülen 9450 puan seviyesinin oldukça uzağında olduğumuzu söyleyelim. Şu anda piyasanın yükselişini engelleyen bazı unsurlar var. Bunlardan bir tanesi de mevduat faizlerindeki yükselişlerdir. İkincisi ise kur korumalı mevduatta dönen paranın döviz ve altına geçmesi. Üçüncüsü ise Merkez Bankası’nın rezervlerinin gerilemesi, dördüncü olarak yabancıların hisse alımına geçse de tahvil piyasasından çıkan yabancıların borsa tarafında pozisyon almada çok aceleci davranmamasıdır.

Yabancıların tahvildeki satışı 4. haftaya taşındı. Yabancı yatırımcılar 429 milyon dolarlık hisse aldı. Bu 8 Aralık haftasından bu yana en güçlü hisse alımı olarak kayıtlara geçti ve yabancının hissede 5 haftalık satış serisi sona erdi.

Borsadaki yükselişin önündeki 5’inci önemli engel de seçimlerdir. Her ne kadar yerel seçim olsa da İstanbul, Ankara ve İzmir’de belediye başkanlarının hangi partiye geçeceğine dair belirsizlikler piyasa üzerinde baskı yaratıyor.

SEÇİM SONRASI BORSADA YÖN NE OLUR?

Ben seçim sonrası borsanın biraz daha rahatlayacağını ancak burada cuma günkü kapanış sonrasında 9070 puanın üzerinde bir kapanış gerçekleşirse bir kez daha 9100-9150 puan seviyesine hareketin olabileceğini düşünüyorum. Geri çekilmelerde 9050 puan seviyesi önemli bir destek noktası olarak karşımıza çıkmaktadır.

BORSADA HANGİ SEKTÖRLER CAZİP?

Borsada sektörel anlamda en iyi performanslara baktığımızda holding ağırlıklı, BIST30 ağırlıklı hisseleri gördük. Burada bilanço beklentileri durumu belirleyici oldu. 2024 yılında savunma sanayii, teknoloji, yenilenebilir enerji sektöründe biraz daha pozitif olabileceğini düşünüyorum.

MEVDUAT, BORSANIN ALTERNATİFİ Mİ?

Mevduat tarafına geldiğimizde ise mevduat borsa yatırımcısı için bir alternatif mi? Evet, ancak getiri olarak karşılaştırdığınızda borsada sağlayabileceğiniz kazanç halihazırda şu anda yükseliş potansiyeli olan döviz ve faizlere rağmen daha fazladır. Yükseliş için borsada yeni bir hikayenin oluşması gerekiyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının not görünümlerini pozitife çevirmesi, yatırım kuruluşlarından gelebilecek değerlendirmeler önemli olacak.

Yabancının tahvil satışı sonrası para borsaya mı gelecek? Özellikle Merkez Bankası’nın faiz artışı sonrası krediler tarafındaki yavaşlama ile birlikte bankacılık sektörünün mevduat faizi silahını kullanarak TL mevduatlarını artırmaya çalıştığını görüyoruz. KKM’lerdeki çözülmenin yavaşladığı bir döneme girdiğimiz için mevduat faizlerinde yüzde 57-60’lara yöneliş söz konusu olacaktır.

BORSADA 10 BİN PUAN HEDEF Mİ?

Evet, borsada bu yıl için 10 bin puan bir hedeftir. Bunu görebilmesi için iki önemli etken var. Bunlardan bir tanesi ekonomi programında istikrarlı duruşun devamıdır. Ekonomiyi etkileyebilecek, ekonomiye yöne veren aktörler ve uygulanan politikalarda değişim olmaması, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirici adımlar BIST 100 için 10 bin puan hedefini sağlayacak nedenler olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x