Ukrayna’ya bir buçuk milyon top mermisi verecekler

Çek Cumhuriyeti, Ukrayna’ya 1.5 milyon top mermisi sağlamak için çaba gösteriyor. NATO müttefikleri de mühimmat sağlamak için çalışıyor. Avrupa Birliği, taahhüt ettiği miktardan yalnızca yarısını teslim etti.

Ukrayna, ülkenin doğusundaki Rus kuvvetlerinin ilerlemesini durdurma çabalarını sıkıştıran yeni mermi ihtiyacıyla karşı karşıya olabilir. Çek Cumhuriyeti, Ukrayna’nın en büyük destekçilerinden biri olarak, Ukrayna’ya yönlendirilebilecek yaklaşık 700.000 yeni mermiyi tespit etti.

Bu, bu yılın başlarında Prag’ın belirlediği 800.000 top mermisinin yanı sıra.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, mermi Ukrayna’nın Rusya’nın istilasıyla mücadelesinde acil bir ihtiyaç haline geldi. Kiev’in savaşçılarının, Rusya’nın askerlerinin kullanabildiğinin beşte biri kadar mühimmat harcadığı düşünülmektedir. Ukrayna yetkilileri ve Batılı analistler, Ukrayna’nın operasyonlarının Rus kuvvetlerinin batıya doğru ilerlemesiyle kısıtlandığını söyledi.

Çek Cumhuriyeti, Ukrayna’nın kıt mermi stoklarını yenileme çabalarının ön saflarında yer aldı. Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel, Şubat ayında hükümetinin sayısız ülkenin desteğiyle satın alınabilecek 800.000 mermiyi bulduğunu söyledi.

Bu mermilerden yaklaşık 500.000’i NATO standardı olan 155 mm olacakken, yaklaşık 300.000’i 122 mm mermiler olacaktı, Pavel dedi. Çek Başbakanı Petr Fiala, 8 Mart’ta Prag’ın “ilk parti olan 300.000 top mermisini satın alacak kadar para topladığını” söyledi. Ancak Fiala, “Amacımız çok daha fazlasını sağlamak!” dedi.

Journal’e göre, Çek Cumhuriyeti’nin bulduğu ek 700.000 mermi ile birlikte Prag, Ukrayna’ya ekstra 1.5 milyon top mermisi gönderme çabalarına liderlik edecekti. NATO müttefikleri, Kiev’in topçu silahlarını ateşlemesine yardımcı olacak yollar bulmak için çaba harcıyor, ancak Ukrayna’nın istediği mermilerin sağlanması zor bir görev olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x